15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ BEYLİKDÜZÜ’NDE ANILDI

15.07.2020

Beylikdüzü Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sebebiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda anma programı düzenledi. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, böylesine hain girişimlerin bir daha asla yaşanmamasını diliyorum. Yarınlara birlik ve beraberlik içinde yürüyerek ülkemizi daha aydınlık günlere taşıyacağız” ifadelerini kullandı.


Beylikdüzü Belediyesi, 15 Temmuz darbe girişimi şehitlerini 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda gerçekleştirdiği programla andı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma programına Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yanı sıra; siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Başkan Çalık’ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından tüm siyasi partilerin ilçe başkanlarını kürsüye davet etmesi üzerine ilçe başkanları günün anlamına ilişkin konuşmalar gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından şehitler için Kur’an-ı Kerim okunurken şehitlerin fotoğraflarına kırmızı karanfillerin bırakılmasıyla program son buldu. Anma etkinlikleri kapsamında saatler 19.30’u gösterdiğinde Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Beylikdüzü Kaymakamlığı tarafından düzenlenen anma programı gerçekleşecek. 


“Şehitlerimizin Acısı Yüreklerimizde Baki”


Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık anma programında yaptığı konuşmada, “Milli irademize haince saldırmaya kalkanlar, milletçe sımsıkı sarıldığımız demokrasimizi elimizden alabileceklerini sandılar. Oysa biz, geçmişindeki darbe ve darbe girişimlerinden hep zarar ve hasar görmüş, dolayısıyla bunların açtığı yaraların acısını bilen bir ulusun evlatlarıyız. İşte bu nedenle, 15 Temmuz 2016 gecesinde, hainlerin namlusunun önünde korkusuzca bedenini siper eden insanlarımız, bu halkın gerekirse canını bile ortaya koyarak iradesini savunacağını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. O gece kaybettiğimiz canların acısı yüreklerimizde; hatıraları zihnimizde silinmez bir yere sahip. O geceki cesaretlerinden duyduğumuz gurur ise hep baki kalacak. Demokrasimize yönelik bir tehdit olduğunda, her türlü platformda bir ve beraber durma refleksini gösterebilen bir toplumuz. İnanın bu paha biçilemez bir değerdir. Bir ülkenin en büyük zenginliği birlik ve beraberliği, birlikte hareket edebilme, değerlerini muhafaza edebilme kabiliyetidir. Biz Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi bu meziyetimiz sayesinde ayakta ve güçlü tutuyoruz” ifadelerini kullandı. 


“Demokrasi En Kıymetli Değerimiz”


Başkan Çalık konuşmasının devamında, “Türkiye Cumhuriyeti olarak bir ve birlik olmak zorundayız. Devlet bakidir fakat devlete hükmedenler değişebilir. Yarınlarda cemaatlerin bu toplumun başına nasıl belalar açtığının kesinlikle unutulmaması gerekir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 80 yıl önce demokrasinin ne kadar kıymetli bir değer olduğunu ve korunması gereken kavramların başında geldiğini ışığıyla gösterdi. 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine en büyük karşılığı Türkiye Büyük Millet Meclisi vermiştir. Bundan sonra da aynı kararlılıkla bu meseleyi ve cemaatlerin bu ülkenin başına ne tür belalar açabileceğini unutmadan bu milleti bir daha bu tür bir olayla karşı karşıya bırakmamak lazım. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, böylesine hain girişimlerin bir daha asla yaşanmamasını diliyorum. Yarınlara birlik ve beraberlik içinde yürüyerek ülkemizi daha aydınlık günlere taşıyacağız” diyerek sözlerini noktaladı.