35.AHİLİK HAFTASI BEYLİKDÜZÜ’NDE KUTLANDI

17.09.2022

Ahilik kültürünü ilçede yaşatan Beylikdüzü Belediyesi, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği iş birliğiyle 35. Ahilik Haftası’nı kutladı. Belediye binası bahçesinde düzenlenen çelenk sunma törenin ardından Ahilik geleneği olan “Şed kuşanma” töreni gerçekleşti. Hafta kapsamında ayrıca, Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi ile Fatih Sultan Mehmet Cami’de ahilik pilavı dağıtıldı.

Beylikdüzü Belediyesi dayanışma, paylaşma ve birliğin sembolü olan Ahilik Haftası’nı Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği iş birliğiyle düzenlediği etkinliklerle kutladı.  13-19 Eylül tarihlerini kapsayan 35. Ahilik Haftası kapsamında bölge esnafını ziyaret ederek haftalarını kutlayan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, ahilik nasihati ve şed kuşaklarının da bulunduğu hediyeler takdim etti.  Kutlamalar kapsamında ilk olarak belediye binası bahçesinde çelenk sunma töreni gerçekleşti. Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkanvekili Serdal Mumcu, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, İYİ Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Erol Karapınar, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve STK temsilcilerinin de hazır bulunduğu törene Beylikdüzü esnafı da katıldı.

Ahilik geleneği Beylikdüzü’nde yaşatıldı

Törende konuşma yapan Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkanvekili Serdal Mumcu, “Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik dar boğaz, Ahiliğin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Bu topraklardaki esnaflık, üretimle bir arada geliştirilmeli. Çünkü bu topraklarda her daim tek vazgeçilmeyen şey üretmekti. Üretimin değerini bilmek, hatırlamak ve üretirken ahlakı ve disiplini elden bırakmamak adına Ahilik gün geçtikçe önemini artırıyor” ifadelerini kullandı. Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven ise “Ahilik, 800 yıl önce Ahi Evran ile hayat bulan; temelinde doğruluk, dürüstlük, vatanseverlik ve kardeşlik gibi değerleri barındıran bir sistemdir. Tam da bugün ticari, siyasi ve sosyal hayatta ihtiyacını hissettiğimiz değerleri merkezine alan Ahiler, iyi meslek erbapları yetiştirmiş ve toplum hayatına büyük katkılar sunmuşlardır” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Ahilik geleneği olan “Şed kuşanma” töreni gerçekleşirken, bölge esnafına teşekkür plaketleri verildi. Törenden sonra, Mumcu ve Ataseven esnafı ziyaret ederek haftalarını kutladı. Ahilik Haftası kapsamında ayrıca, Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi ile Fatih Sultan Mehmet Cami’de ahilik pilavı dağıtıldı.