6 HEYKELTIRAŞ BEYLİKDÜZÜ’NE YENİ ESERLER KAZANDIRDI

28.10.2022

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Beylikdüzü Heykel Sempozyumu, sona erdi. “Ortak Akıl, Ortak Çaba, Ortak Yaşam” temasıyla düzenlenen sempozyum kapsamında 6 heykeltıraşın oluşturdukları eserler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Ortaya çıkan eserlerin ilçenin en güzel noktalarına konumlandırılacağını ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Sanatla var olmaya ve kentin önemli noktalarını sanat alanlarına açmaya devam ediyoruz. Beylikdüzü’nde sanat her daim var olacak.” şeklinde konuştu.

Beylikdüzü Belediyesi’nin “Ortak Akıl, Ortak Çaba, Ortak Yaşam” temasıyla düzenlediği 7. Beylikdüzü Heykel Sempozyumu, sona erdi. 12-28 Ekim tarihleri arasında Pazar İstanbul Sempozyum Alanı’nda sanatlarını icra eden 6 heykeltıraş, “metal” materyallerden eserler ortaya koydu. Heykeltıraşlar Gülfidan Soyuğur, Özgür Kulaksız, İlayda Kepez, Murat Yıldırımçakar, Taylan Türkmen ve Ufuk Güneş Taşkın’ın 16 günlük çalışma sonunda ürettiği eserler, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Galeri Bedri Rahmi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Eserler Beylikdüzü’nün en güzel noktalarında sergilenecek

7. Beylikdüzü Heykel Sempozyumu sergisinin açılış töreninde konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Sanat; barış, sevgi ve hoşgörünün en önemli adreslerinden bir tanesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünden ilhamla sanatla var olmaya ve kentin önemli noktalarını sanat alanlarına açmaya devam ediyoruz. 7. Beylikdüzü Heykel Sempozyumu kapsamında sanatçılarımız hurda diye nitelendirilen ürünleri sanat eserlerine dönüştürdüler. Cumhuriyetimizin 99 yılını kutlayacağımız bu günlerde Beylikdüzü’nü böyle muazzam eserlerle buluşturmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu eserleri Beylikdüzü’nün en güzel yerlerinde konumlandırarak komşularımızla buluşturacağız. Beylikdüzü’nde sanat her daim var olacak. Sanatı ve sanatçıyı desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Çalık: Geleceğimizi emin adımlarla inşa ediyoruz

Konuşmasında ortaklaşmanın önemine de vurgu yapan Başkan Çalık, “Kutuplaşmanın ve ayrışmanın körüklendiği bir dönemde inadına ortaklaşıyoruz. Kapsayıcı bir anlayışla tüm hizmetlerimizi hayata geçiriyoruz. Bu hizmetlerin hayata geçirilmesinde birlikte yol aldığım tüm yol arkadaşlarımla birlikte bu kente hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Sorunlara akıllı çözümler üretiyor ve geleceğimizi emin adımlarla inşa ediyoruz. Tüm bu çalışmalara “Beylikdüzü Aklı” diyoruz. Bu akıl, kentimizin umudunu ve dayanışmasını büyütmeye devam edecek. Bundan 99 yıl önce bugün, “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” diyerek yola çıkmış ve bu güzel Cumhuriyeti bize bırakmış olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz. Onun çizdiği çağdaş uygarlık çizgisinden asla şaşmadan Beylikdüzü’nde hizmet etmeye devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet” şeklinde konuştu. Törende konuşma yapan heykeltıraşlar ise 16 günlük süreç boyunca kendilerine destek veren Beylikdüzü Belediyesi çalışanları ve ilçe halkına teşekkür etti. Kurdele kesiminin ardından Başkan Çalık, eşi Zehra Çalık ile birlikte her bir eserin hikayesini sanatçılardan dinledi. Sergi, 28 Kasım tarihine kadar BAKSM’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.