AVRASYA FİLARMONİ ORKESTRASI’NDAN MUHTEŞEM KONSER

21.07.2019

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Beylikdüzü Klasik Müzik Günleri, muhteşem gala konseriyle sona erdi. 19 Mayıs 1919’un 100. yılı onuruna verilen ‘Kuvayi Milliye’den Kurtuluş’a adlı konserde, müzikseverler, Türk Milleti’nin bağımsızlığını kazanmasının öyküsünü, Yaşam Vadisi Sahnesi’nden seyreyledi. Konserin sonunda Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık “Emeklerinize sağlık. Bize, bu gece muhteşem bir Kuvayi Milliye ruhu yaşattınız. Çok teşekkür ediyorum.” dedi.


Beylikdüzü Belediyesi’nin düzenlediği 5. Klasik Müzik Günleri’nin son gününde, Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Korosu, İstanbullular’a unutulmaz bir gece yaşattı. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, yüreklerindeki memleket sevdasıyla Türk milletinin istiklaline kavuşması için canlarını düşmana siper eden sayısız kahramanın ve ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek büyük bir kurtuluş destanı yazan Türk Milleti’nin bağımsızlık hikayesi, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının anlatımı, Soprano Görkem Ezgi Yıldırım’ın sesi ve Avrasya Filarmoni Orkestrası’nın melodileriyle Yaşam Vadisi Sahnesi’nden İstanbul’a yayıldı.


Alkış Yağmuru Dakikalarca Sürdü


Müzikseverlerin büyük ilgi gösterdiği 5. Beylikdüzü Klasik Müzik Günleri, Avrasya Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yaptı. Türkçe’nin büyük ozanı Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı ile besteci Muammer Sun’un Kurtuluş ve Cumhuriyet film müziklerinin bir araya geldiği konserde, Şef Cem’i Can Deliorman yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası’na, Volkan Akkoç’un şefliğini yaptığı Avrasya Korosu’nun yanı sıra, soprano Görkem Ezgi Yıldırım solist; Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları Serap Sağlar, Gaye Filiz Alacacı, Olcay Kavuzlu ve Okan Şenozan ise anlatıcı olarak eşlik etti. Türk Milleti’nin bağımsızlığa olan tutkusuna ve adları Türk tarihinin şanlı sayfalarında yazılı aziz kahramanlara saygı duruşu niteliğindeki konsere; Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar, Gazeteci Yazar Hıncal Uluç, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çakılcıoğlu, Beylikdüzü Belediyesi Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Müzikseverler, konserin sonunda, sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.


Çalık: Sanatın ve Kültürün Başkenti Olmaya Devam Edeceğiz


Konserin sonunda, sahneye çıkan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Klasik’in Sanat Yönetmeni Figen Ayhan Karakelle’ye ve Avrasya Filarmoni Orkestrası sanatçılarına plaket ve çiçek takdim etti. Yaptığı konuşmaya Nazım Hikmet’in Memleketim adlı şiirinin dizeleriyle başlayan Belediye Başkanı Çalık, Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Korosu’na ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu “Onurluyuz, gururluyuz” diyerek ifade etti. Konsere katılım gösteren Beylikdüzü halkına ve tüm sanatseverlere teşekkür eden Başkan Çalık “Muhteşem bir dinleyici kitlemiz var. Çok güzel görünüyorsun Beylikdüzü. Sizler olmadan bu etkinliklerin hiçbirinin kıymeti yok. İnşallah, size layık olmaya çalışacağız. Beylikdüzü, değişimin merkezi; değişim ve dönüşümün ateşleyici gücü oldu. Bu hikayenin yazılmasında çok büyük emeği olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ediyorum. Biz, Beylikdüzü'nde kültür ve sanat yolunda ilerlemeye; sanatın ve kültürün merkezi, başkenti olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


Sağlar: Çağdaş Türkiye İlelebet Devam Edecek


Konserde bulunmaktan büyük bir keyif ve onur duyduğunu söyleyen Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar konuşmasında “Belediye Başkanımıza ve birbirinden güzel eserleri dillendiren ve seslendiren tüm sanatçılara çok teşekkür ediyorum. Sizlerin sayesinde, Mustafa Kemal’in kurduğu çağdaş Türkiye ilelebet devam edecektir.” dedi. Konuşmasında Beylikdüzü’nden övgüyle söz eden Sağlar “Beylikdüzü Türkiye'nin geleceği ile ilgili çok önemli bir hikaye başlatmış. Bizim kültürümüzün temelinde olan sevgiyi, Yunus Emre'nin sevgisini, Beylikdüzü'nde görebiliyorsunuz. Bizim kültürümüzün temelinde olan hoşgörüyü, Mevlana'nın hoşgörüsünü, Beylikdüzü'nde görebiliyorsunuz. Bizim kültürümüzün temelinde olan akılcılığı, Hacı Bektaş Veli'nin akıcılığını, Beylikdüzü'nde görebiliyorsunuz. Bizim kültürümüzün temelinde olan mücadeleyi, Pir Sultan’ın mücadelesini, Beylikdüzü'nde görebiliyorsunuz. Bizim kültürümüzün temelinde olan devrimciliği, Atatürk'ün devrimciliğini, Beylikdüzü'nde görebiliyorsunuz. Beylikdüzü’nde bir güneş doğurdunuz. O güneş, bütün Türkiye’yi kapsayacaktır. Nazım Hikmet’in de dediği gibi, bu memleket bizim ve bu memlekete biz sahip çıkacağız.” şeklinde konuştu.