BAŞKAN ÇALIK, UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

05.02.2020

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı, Beylikdüzü Belediyesi’nin ev sahipliğinde Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, toplantıda yaptığı konuşmada “Ben kadının gücüne ve kadın gücüyle hareket etmenin önemine hep inandım.” dedi. 


UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin yeni dönemdeki ilk Başkanlık Divanı Toplantısı, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın başkanlığında Beylikdüzü’nde yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Mehmet Murat Çalık, konuşmasında, eşitlik ve fırsat eşitliği konusunun siyaset üstü bir kavram olması gerektiğini vurguladı. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise konuşmasında, komitenin temel amacının cinsiyet eşitliğini sağlamada süreyi kısaltmak olduğunun altını çizdi. Beylikdüzü Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi sonucunda, Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun üç yıllık yol haritası, Başkanlık Divanı üyelerinin görüş ve önerileri ile şekillendirildi. Toplantının sonunda, Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, konuk belediye başkanlarına plaket takdim etti. Komite üyeleri, teknik ziyaret bölümünde ise Beylikdüzü Yaşam Vadisi ile Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’ni gezerek ilgili müdürlerden bilgi aldı. 


Çalık: En Büyük Mücadele Yerel Yönetimlere Düşüyor


Konuşmasında, yerel yönetimlerin toplumdaki bireylere en yakın yönetim organları olduğuna dikkat çeken Başkan Mehmet Murat Çalık “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle en büyük mücadele, yerel yönetimlere düşüyor. Kadınların hayatın her alanına katılımını arttırmamız gerekir. Bu, bizim en önemli vazifelerimizden biridir. Hep birlikte, eşitlik anlamında somut adımlar atarak, eşitsizliği sonlandırmaya yönelik çalışmalarımızı güçlendirmeliyiz. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı, bu anlamda bize deneyimlerimizi paylaşacağımız muazzam bir fırsat tanıyor.” diyerek sonlandırdı. 


Duman: Kadınlar Olmadan Yarımız 


UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise konuşmasında “2018 yılında yayınlanan dünya ekonomik formunun küresel cinsiyet açıklığı raporuna göre, eğitim, istihdam projelerinde toplumsal cinsiyet farklılıklarını kapatmamız için 153 yıl gerekiyor. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi olarak hedefimiz, bu süreyi kısaltmak, kadınların tüm yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası karar alma süreçlerinde daha etkin katılmasını teşvik etmek. Dünyanın nüfusunun yarısı kadın. Eğer kadınları dışarda bırakırsak aklımızın yarısını kullanmıyoruz, demektir. Yarımız demektir. Bütünlüğü sağlamak için eşitliği sağlamamız lazım.” ifadelerine yer verdi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin eş-başkanlarından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, eşitlik konusundaki farkındalığın arttırılması gerektiğine dikkat çekerken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, komisyonun küçük ama etkili adımlar atarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda büyük yol alabileceğine inandığını söyledi. Filistin Beit Jala Belediye Başkanı Nicola Khamis de konuşmasında, komisyon tarafından hazırlanan yol haritasından başarılı sonuçlar beklediğini ifade etti. Toplantıya, komite üyelerinin yanı sıra; Filistin Beit Jala Eski Belediye Meclis Üyesi Dr. Amal Hawdweh, Filistin Beit Jala Belediye Meclis Üyesi Sawsan Stephan, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın eşi Zehra Çalık, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Başa, Beylikdüzü Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Muazzez Akbaba ile Belediye Meclis Üyeleri de katılım sağladı.