ÇALIK, “BEYLİKDÜZÜ’NDE YAŞAM DA DÖNÜŞSÜN İSTİYORUZ”

13.02.2021

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Gürpınar Siteler Bölgesi Kentsel Dönüşümü 1. Etabında vatandaşlardan gelen talep ve sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için site sakinleri ile hafta boyunca toplantılar gerçekleştirdi. Belediye Başkanı kimliğinden öte toplantıya şehir plancısı olarak katıldığını belirten Çalık, “Siyaset yapacaklar kendilerine başka alan bulsunlar. Hiç kimsenin yaşam hakkı üzerinden siyaset yapılmaz.” dedi.

 Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Gürpınar Siteler Bölgesi Kentsel Dönüşümü 1. Etabındaki talep ve sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması amacıyla hafta boyunca bina sakinleri ile bir araya geldi. Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde bulunan Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde komşularıyla görüşmeler gerçekleştiren Çalık, görüş, öneri ve talepleri dinleyerek Gürpınar’da yapılacak dönüşümün önemini anlattı. Mevcut bina planları ile dönüşüm sonrası yapılacak olan bina planlarının sunumunun yapıldığı toplantılarda konuşan Başkan Çalık, “Buraya siyaset yapmak için gelmedim. Bir şehir plancısı olarak geldim. Hiç kimsenin yaşam hakkı üzerinden siyaset yapılmaz.” Dedi.

 

“Proje hazır, siz anlaştığınız an başlıyoruz”

 Kentsel Çözüm Ofisi'nin yaklaşık iki aydır faaliyette olduğunu ve burada vatandaşlara gerekli bilgilendirmelerin sağladığını hatırlatan Çalık, “KİPTAŞ' ı herhangi bir kâr beklentisi olmadan bu sürecin içerisine dahil ettik. Karşınızda bir kurum var. Müteahhit yaptığı işi yarım bırakıp çekip gidebilir. Ama burada Beylikdüzü  Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ var. Gürpınar siteler bölgesinde 3 bin dairemizi dönüştürmek için bir adım atıyoruz. Şu an projemiz ruhsat almaya hazır. Siz anlaştığınız an başlıyoruz. Ne kadar erken hareket edebilirsek o kadar iyi ve güzel olur. El birliği ile tamamlayalım bu süreci ve analarım, ablalarım endişeden uzak, sağlam binalarda huzurla ve mutlu yaşasın. Bana oy vermeyin ama sağlıklı konutlarda oturun. Tek isteğim bu.”  ifadelerini kullandı. 

 

“Gürpınar'a yeni Yaşam Vadisi”

 25-30 yıllık yapıların olduğu bölgede binaların yıkılması için bir deprem olmasına ihtiyaç olmadığının altını çizerek bir an önce dönüşümün yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Çalık, “Evlatlarınızı, torunlarınızı ve sizleri o dayanıksız evlerden alıp, 2 sene sonra huzurla yaşayacağınız evlere geçireceğiz. Kapalı otoparkıyla, sosyal tesisiyle, çocuk oyun alanlarıyla sağlam binalarda bir kentsel dönüşüm yapalım arzusu içerisindeyiz.” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında Beylikdüzü Belediyesi olarak Gürpınar Mahallesi’nde bulunan 80. yıl parkını Gürpınar Yaşam Vadisi'ne dönüştüreceklerinin müjdesini de veren Başkan Çalık, “Komşularımızın sorunlarını bire bir kendi ağızlarından dinleyelim diye, sizlerle bir araya geliyoruz. Burada sadece binaları dönüştürmek gibi bir niyetimiz yok, yaşamda dönüşsün istiyoruz.  80. Yıl Park’ını yenileyeceğiz ve denize kadar ulaştıracağız. Beylikdüzü'nün içerisinde küçük bir Yaşam Vadisi olacak 'Gürpınar Yaşam Vadisi'. Bununla beraber SGK alanına bir tane kreş yapıyoruz, altında da yaklaşık 800 m2’lik bir engelsiz yaşam merkezi bulunacak. Havuz, sosyal alanlar ve park düzenlemeleriyle Gürpınar’a yatırım yapmaya devam edeceğiz. Beylikdüzü’nde yılmadan ve yorulmadan tüm projelerimizi hayata geçireceğiz.” dedi.