ÇARDAK ALTI, SİYASİ PARTİ İLÇE BAŞKANLARINI AĞIRLADI

07.09.2019

6. Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri bu kez siyasi parti ilçe başkanlarını ağırladı.  “Umut ve Yerel Siyasetçiler ” konulu söyleşide aynı zamanda ev sahibi de olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Yerel siyasetçilerin en önemli işi, insanlara yeniden daha iyi bir gelecek umudunu aşılamak olmalı. Barışçıl, uyumlu, çoğulcu ve demokratik kentleri savunan yerel siyasetçiler, siyasetteki tükenmişliğin de en etkili ilacı” ifadelerini kullandı. 


Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri, sekizinci gününde siyasi parti ilçe başkanlarını ağırladı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen sohbette, “Umut ve Yerel Siyasetçiler” teması altında güzel bir sohbet gerçekleşti. Beylikdüzü’nün umutlarını konuşmak için bütün siyasi partilerin ilçe başkanlarının davet edildiğini söyleşinin konuşmacıları arasında; CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, İYİ Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Erol Karapınar, HDP Beylikdüzü İlçe Eş Başkanı Refika Kısmet, Saadet Partisi Beylikdüzü İlçe Başkanı Ercan Sevim, Yeniden Refah Partisi Ahmet Bacaru ve Emek Partisi Beylikdüzü İlçe Başkanı İbrahim Durmaz yer aldı. Saat 17:00’da gerçekleşen Sahaf Söyleşileri’nin konuğu ise Mimar Seda Özen “Şehri Yaşayarak Korumak” konulu hoş bir sohbet gerçekleştirdi. Özen’e çiçek ve plaketini Beylikdüzü Belediyesi 2.Başkanvekili Müslüm Akülker takdim etti.


 “Siyasi partiler olarak en başta bizim uzlaşabilmemiz ve konuşabilmemiz gerekir”


Böyle bir platformda bir araya gelmenin mutluluğunu paylaşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz Çardak Altı Sohbetleri’nin ana teması olan umut, yerel siyasetçilerle yapacağımız bu söyleşiye gerçekten çok yakıştı. Zira, ülkemizin içinden geçtiği bu toplumsal, siyasal ve ekonomik buhran döneminde, biliyoruz ki umut yerelde. Bugünün Türkiye’sinde yerel yönetimler umut olmak zorundalar” şeklinde konuştu. Ülkede var olan karamsar tablonun anca umutla dağılacağını da vurgulayan Çalık, “Umudun yerini epeydir kaygı ve karamsarlık aldı. Toplumsal barış zedelendi; hak, hukuk, adalet yaralandı. Ekonominin de geldiği nokta ortada. Bu yüzden yerel siyasetçilerin en önemli işi, insanlara yeniden daha iyi bir gelecek umudunu aşılamak olmalı. Barışçıl, uyumlu, çoğulcu ve demokratik kentleri savunan yerel siyasetçiler, siyasetteki tükenmişliğin de en etkili ilacı” dedi. 


“Halkımız artık umudu yerel siyasetçide arıyor”


Son yerel seçimlerin umut kavramının önemini ortaya koyduğunu da belirten Çalık, “Genel seçim havasında geçirdiğimiz kampanya süreçleri boyunca gördük ki, halkımız artık umudu yerel siyasetçide arıyor. Sesini duyan, onu dinleyen, ihtiyaçlarına hızlı yanıt veren, yaşadığı kentte geleceğe umut ve güvenle bakmasını sağlayan yerel siyasetçi ona umut veriyor.  Bu nedenle ben, yerel siyasetçilerin birer barış ve umut elçisi olması gerektiğini de düşünüyorum ”ifadelerini kullandı. Umut kavramı üzerine mesajlar veren ve Beylikdüzü’nde yerel siyaset ortamına dair paylaşımlarda bulunan İlçe Başkanları, Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a soru ve taleplerini de iletti. Tüm soruları içtenlikle yanıtlayan ve Beylikdüzü’nde yapılan, yapılması planlanan hizmetleri anlatan Çalık, tüm siyasi parti ilçe başkanlarına çiçek, plaket ve Nutuk takdim etti.


“Yalnız yürümeyecek” sesleri yükseldi 


Saatler 21:15’i gösterdiğinde ise Ceylan Ertem sevilen parçalarını seslendirmek için sahnede yerini aldı. Sanatçıya çiçek ve plaket takdimi için sahneye çıkan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun aldığı 9 yıl hapis cezasını hatırlattı. Kaftancıoğlu’nun cezasının Nazım Hikmet’in şiirini okuduğu için pişman olmadığı söylemesi sonucu ertelenmediğini de hatırlatan Çalık,“ Şiir okumak suç değildir arkadaşlar. Çünkü şiir kalpten gelir kalbe konar. Şiir hayata, insana anlam katar, şiir yaralarımızı iyileştirir ve bizleri daha iyi insanlar yapar. Söze, şiire, ifadeye özgürlük için mücadelemizi sürdüreceğiz. Canan Kaftancıoğlu asla yalnız yürümeyecek” diyen ve “Memleket İsterim” şiirini okuyan Çalık, Ceylan Ertem’e de güzel enerjisi için teşekkürlerini iletti. Konuşma sonrasında Ertem ise, “Güzel konuşmalar şansımıza hep bize denk geliyor. Şansımıza değil belki yürüdüğümüz yol aynı olduğu için… Kendi şarkılarımızdan ‘İnadına’ ile bulanık sularda olsak da birbirimize sarılmaktan bahsedeceğiz. Yani yalnız yürümediğimizden bahsedeceğiz. Sevdiğiniz türküleri ve asla susmamış her zaman gerçekleri söylemiş Aşık Mahsuni’den de çalacağız elbette.” dedi.