TÜRKİYE BESLENME SAATİ PROJESİ’NİN İKİNCİ AYAĞI TRABZON OLDU

10.04.2023

Beylikdüzü Belediyesi’nin hayata geçirdiği Beslenme Saati projesinin ikinci ayağı Trabzon oldu. CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu öncülüğünde yaygınlaşan projeyi Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planladıklarını dile getiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi ‘Türkiye’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’. Biz bu sözü kendimize şiar edindik. Bütün çocuklar bizim evlatlarımız dedik. Onları ve geleceklerini güvence altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçedeki her çocuğun bir öğün sağlıklı gıdaya erişebilmesi için hayata geçirdiği Beslenme Saati projesi tüm ülkeye yayılıyor. CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu öncülüğünde Türkiye Beslenme Saati olarak yaygınlaşan projenin ikinci ayağı Trabzon oldu. Beylikdüzü Belediyesi tarafından organize edilen programlara katılmak üzere kente giden Selvi Kılıçdaroğlu, iftar öncesi Trabzon’da Kadın Kooperatiflerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve Zehra Çalık’ın yanı sıra CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın eşi Tuba Kaya da eşlik etti. Trabzon programı kapsamında Beşikdüzü ilçesinin Oğuz Mahallesi'ndeki Üretici Kadınlar Dayanışma Derneği'ni ziyaret eden Selvi Kılıçdaroğlu, burada Trabzon kültürünü yansıtan el emeklerini inceledi, üreten kadınlardan bilgi aldı. Yöre kadınlarıyla sohbet eden Kılıçdaroğlu, kadınların sosyalleşmesi ve üretime katkı sağlaması için desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Çocuklarımıza sahip çıkmak ve varlıkta eşitlemek zorundayız”

Gün boyu devam eden programların ardından Selvi Kılıçdaroğlu ve Başkan Çalık Trabzonlu aileler ve çocuklarıyla iftar sofrasında buluştu. Türkiye Beslenme Saati uygulamasının sosyal belediyecilik anlayışıyla ekonomik krizin yol açtığı toplumsal yaraları sarabilmek için hayata geçirildiğini belirten Başkan Çalık, “Ekonomik krizlerin bedelini ne yazık ki büyük oranda çocuklar ve kadınlar ödüyor. Hiçbir sorumluluğu olmasa da çocuklarımıza yüklüyoruz bu ağır sorumluluğu. Çocuklarımıza sahip çıkmak ve varlıkta eşitlemek zorundayız. Biz de bunun için çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada birçok okulda yoksulluk nedeniyle çocuklar maalesef öğün atlamak zorunda kalıyor. Yetersiz beslendikleri için sağlık sıkıntıları yaşıyorlar. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi ‘Türkiye’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’. Biz bu sözü kendimiz şiar edindik, bütün çocuklar bizim evlatlarımız dedik. Onları ve geleceklerini güvence altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız için hak ettiği aydınlık bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz”

Konuşmasında projenin yerelin imkânlarıyla hayata geçen bir sosyal adalet projesi olduğunun altını çizen Çalık, “Evlatlarımızın eşitleneceğini düşündüğümüz Beslenme Saati projesini Beylikdüzü’nde uygulamaya geçirdik. Çocuklarımızın özgüvenle ve mutlu bir şekilde büyümesini istiyoruz. Beylikdüzü’nde başlattığımız bu projeyi Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyoruz, Selvi hanımın öncülüğünde de inşallah tüm Türkiye’ye yayılacak. Bizler evlatlarımızın yüzlerini güldürmek, onlara sevgimizi göstermek, eğitim hayatlarına katkı vermek için tüm varlığımızla çalışmaya devam edeceğiz. Çocukların Selvi annesi himayesinde, çocuklarımız hayal kırıklığıyla değil başarı ve özgüvenle büyüyecek. Çocuklarımız için hak ettiği aydınlık bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Birlikte başaracağız” diye konuştu.

“Çok yakın zamanda bu projeler devlet eliyle yürüyecek”

Selvi Kılıçdaroğlu ise Beslenme Saati projesi nedeniyle Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a teşekkür ederek “Tüm çocukların yeterli beslenebildiği, sağlıklı ve güvende olduğu bir geleceği hep birlikte kuracağız. Çocuklarımız için, kadınların gücü, emeği ve şefkatiyle yapacağız bunu. Ben inanıyorum ki çok yakın zamanda bu projeler devlet eliyle yürüyecek. Tabii ki belediyelerimiz de devam edecek ama aslolan anayasal zorunluluk olarak merkezi hükümetin bunu yüklenmesi. Biz bu projenin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz çocukların sağlıklı beslenmesi ve yaşaması. Bunun için çabamız devam edecek. Ramazan ayı insanların dayanışma içinde olduğu bir ay. Biz böyle gördük ve böyle devam etmesini istiyoruz. Bu ayın sonunu da huzur içinde getireceğiz. Tutulan oruçların, edilen duaların kabul olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.