4 EYLÜL RUHU BEYLİKDÜZÜ’NDE YAŞANDI

04.09.2020

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 101’inci yıldönümü ve 9. Dünya Sivaslılar Günü Beylikdüzü’nde kutlandı. Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla Yaşam Vadisi 1. etapta gerçekleşen programdaki konuşmasında dayanışma ruhunun önemine dikkat çeken Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “COVID-19 salgınından bugünden yarına kurtulmanın mümkün olmadığını hep beraber gördük. Bir aşı ya da ilaç bulunana kadar, hayatlarımız eskisi gibi olmayacak. Ancak böylesi keskin ve zorlu değişimlerin yaşandığı her dönemde olduğu gibi, bir araya gelmek, dayanışma göstermek ve ortak azmi yaşatmak zorundayız. Dolayısıyla 4 Eylül ruhu, bugün verdiğimiz mücadeleye de ilham olmak zorunda.” ifadelerini kullandı.


Sivas Kongresi’nin 101’inci yıldönümü ve 9. Dünya Sivaslılar Günü, Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla Yaşam Vadisi 1. etapta gerçekleşti. Yaşam Vadisi Çanakkale Zafer Meydanı ve Atatürk Anıtı’nda düzenlenen Çelenk Koyma Töreni ile başlayan etkinliğe; Beylikdüzü Kaymakamı Dr. Mustafa Altınpınar, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Sivaslılar Derneği Başkanı Eyyüp Günay, Sivaslılar Derneği yönetim kurulu üyeleri, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Manda ve himayenin reddedildiği ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı özel günde, eşitlik ve özgürlük temaları çerçevesinde gündeme ilişkin konuşan Kaymakam Altınpınar, programda emeği geçenlere de ayrıca teşekkür etti.


Çalık: 4 Eylül ruhu, bugün verdiğimiz mücadeleye de ilham olmak zorunda


Programdaki konuşmasında dayanışma ruhunun önemine dikkat çeken ve Beylikdüzü Sivaslılar Derneği gibi kurumların, İstanbul’un yarını için önemli rol oynadığına değinen Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ise, “Bugün yanımızda oturan dostlarımızla aramızdaki mesafeler ve yüzdeki ifadeden duyguları anlamamıza engel olan maskelerimiz, ‘yeni normal’ dediğimiz duruma işaret ediyor. COVID-19 salgınından bugünden yarına kurtulmanın mümkün olmadığını hep beraber gördük. Bir aşı ya da ilaç bulunana kadar, hayatlarımız eskisi gibi olmayacak. Ancak böylesi keskin ve zorlu değişimlerin yaşandığı her dönemde olduğu gibi, bir araya gelmek, dayanışma göstermek ve ortak azmi yaşatmak zorundayız. Dolayısıyla 4 Eylül ruhu, bugün verdiğimiz mücadeleye de ilham olmak zorunda. Fakat Beylikdüzü Sivaslılar Derneği gibi yardımlaşma kurumlarının değeri, sadece ‘olağanüstü’ şartlarda da anlaşılmamalı. İstanbul gibi hâlâ göç almaya devam eden bir mega kentte, böylesi kurumların anlamı büyüktür.” ifadelerini kullandı.


Günün anlam önemine ilişkin konuşmaların ardından program, Yaşam Vadisi “6 Mayıs Gençliğimiz Sahnesi”nde Esra Yıldız moderatörlüğünde düzenlenen ve Prof. Dr. Vahdettin Engin ile Eyyüp Günay’ın katıldığı söyleşi ile sona erdi.