ÇALIK: BU KENTİN TOPRAKLARI BU KENTİN YOKSULLARINI DOYURACAK

10.06.2020

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Gazete Damga Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mert’in instagram canlı yayın programına konuk oldu. Beylikdüzü Belediyesi’nin pandemi sürecinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Başkan Çalık, Beylikdüzü’nün bu süreçten tazelenerek çıktığının altını çizdi. Kısa sürede Beylikdüzü’nde Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri kurulacağını söyleyen Çalık; “Yaşam Bahçeleri’nden ürettiğimiz ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere göndereceğiz. Bu kentin toprakları bu kentin yoksullarını doyuracak.” ifadelerini kullandı.   


Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Gazete Damga Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mert’in instagram canlı yayın konuğu oldu. ‘İstanbul'un başkanları canlı yayında konuşuyor’ isimli programa katılan Başkan Mehmet Murat Çalık ilçe gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Beylikdüzü Belediyesi’nin pandemi sürecinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Başkan Çalık, Beylikdüzü’nün bu süreçten tazelenerek çıktığının altını çizdi. Canlı yayında Mehmet Mert’in sorularını yanıtlayarak Beylikdüzü sahillerinin yaza hazır olduğunu müjdeleyen Çalık, “Yaşam Vadisi bizim dönemimizde denizle buluşacak ve bu kent yüzünü denize dönecek. Marinamız çok hızlı gelişiyor. Biz de Belediye olarak oraya yatırım yapıyoruz. Şu an marinadaki kumsal, denize girilebilir şekilde düzenlendi. Beylikdüzü’nün sahillerinin tamamını denize girilebilir hale getireceğiz Yaşam Vadisi’nin çıkış noktasından hem marinaya doğru hem de Gürpınar Mahallesi’ne doğru düzenlemeler yapacağız.” şeklinde konuştu.


Eylül’de 14 Yeni Park


Belediyelerin yaşadığı maddi sıkıntılara karşın Beylikdüzü Belediyesi’nin kaynak sorunu yaşamadığını belirten Başkan Çalık, “Beylikdüzü’nün kaynakları sınırsız. Zorluk tabii ki çekiyoruz ama biz üretiyoruz. 10 mahallemize 10 bahçe diyerek yola çıktık. Ancak maalesef bazı mahallelerimizde bahçe yapacağımız alan yok. Örneğin şu an Yakuplu’da yolu daraltarak, asfaltı kırarak çocuklara park yapıyorum. Çünkü alan yok. Çünkü çocuklar yoldan daha önemli. Ben araca hizmet eden bir belediye başkanı olmayacağım. Ben insana hizmet edeceğim. Şu an ilçemizde 5 adet park yapıyoruz. Eylül ayı itibarıyla 14 adet park yapacağız. Beylikdüzü tazeleniyor. Sahilimiz, yeşil alanlarımız, atıl alanlarımız canlanacak.” ifadelerini kullandı. 


Beylikdüzü İstanbul’a Nefes Olacak


Kısa sürede Beylikdüzü’nde Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri kurulacağını söyleyen Çalık; “Beylikdüzü’nün Yaşam Behçeleri olacak ve ben bu bahçeleri kadınlara emanet edeceğim. Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri kurup ihtiyaç sahibi kadınlara o sorumluluğu vereceğim. Kadınlar alın teriyle para kazanacaklar oradan. Yaşam Bahçeleri’nden ürettiğimiz ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere göndereceğiz. Bu kentin toprakları bu kentin yoksullarını doyuracak. Beylikdüzü İstanbul’a nefes olacak. Biz öncü olacağız. Dayanışmada öncü olacağız, kooperatifleşmede öncü olacağız. Üreten belediyecilik kavramında da öncü olmak zorundayız. Ben öyle bir sorumluluk hissediyorum.” dedi. Programda deprem sorununa da değinen Çalık; “İstanbul deprem sorunuyla yüzleşecek. Hazırlıklı olmak zorundayız. Bizim pandemi sürecinde kullandığımız koordinasyon merkezimiz mevcut ve orada 350 adet çadırımız hazır bekliyor. Ayrıca bin m2 mutfak yapıyoruz. Bu kent deprem sonrası ilk bir hafta kimseye muhtaç olmadan çorbasını kaynatacak. Barınma ve toplanma alanlarıyla ilgili çalışmalarımızda tüm hızıyla devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.