ÇALIK, HALK TV CANLI YAYININDA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI

02.05.2021

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Halk TV'de Fatma Nur Ak'ın canlı yayın programına konuk oldu. Gürpınar Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm süreci hakkında önemli bilgiler veren Çalık, deprem gerçeğinin kaçınılmaz olduğunu hatırlatarak, "Kentsel dönüşümü KİPTAŞ işbirliğiyle gerçekleştireceğiz" dedi.

 

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Halk TV'de yayımlanan Fatma Nur Ak'ın programına konuk oldu ve Gürpınar Siteler Bölgesi 1.Etap Kentsel Dönüşüm sürecine ilişkin önemli bilgiler verdi. Programdaki konuşmasına 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak başlayan Çalık, insan hayatının siyaset üstü düşünülmesi gereken bir kavram olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında KİPTAŞ işbirliğiyle kentsel dönüşümü bir an önce gerçekleştireceklerini dile getiren Çalık, "Biz burada dönüşümü gerçekleştirmek için 2014 yılından beri mücadele ediyoruz. Benim tek derdim var, o riskli yapılarda komşularımızı oturtmamak. Bölgede bulunan yapılar, depreme ihtiyaç duymadan yıkılabilecek kadar dayanıksız. Ben rica ediyorum, bütün Beylikdüzü Belediyesi Meclis üyelerine sesleniyorum gelin insan hayatı üzerinden siyaset yapmayın." ifadelerinde bulundu.

 

“Daha dayanıklı bir kent inşa etmek için çabalıyoruz”

 

Başkan Çalık, İstanbul'da depremin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu aktararak sözlerine şöyle devam etti: "Beylikdüzü'nde 1999 yılı öncesi yapılan stoklarda korozyona uğramış ciddi bina stoklarımız var. Depremin şiddeti binanın dayanma gücünü çok etkiyor. Biz istiyoruz ki kenti dayanıklı hale getirelim. Gerek pandemiye karşı gerekse afetlere karşı insanların sosyal, kültürel hayata katılımı açısından daha dayanaklı bir kent oluşturma gibi bir çabamız var."

 

“İnsan hayatı üzerinden siyaset yapılmaz”

 

Çalık, bundan sonra izlenecek yol konusundaki soru üzerine, "Bir binayı yıktık ikinci binayı yıkacağız. Hemen ruhsat sürecine başlayacağız. Uzlaşan vatandaşlar KİPTAŞ protokollerini imzalayacak, uzlaşmayanlar için ise yasanın tarif ettiği hususlar var. Acil kamulaştırma da bunlardan bir tanesi. Biz bu kentsel dönüşüm sürecini hayata geçireceğiz. Burada insan hayatı söz konusu. İnsan hayatının olduğu yerde siyaset yapmasın hiç kimse. İnsan hayatını kurtarmadın mı yaptığın diğer işlerin hiçbir kıymeti yok. İnsan hayatı üzerinden siyaset yapılmaz." değerlendirmesinde bulundu.

 

“Ucuz WhatsApp kahramanları var”

 

Başkan Çalık, kentsel dönüşüm için canla başla çalıştıklarını belirterek “Gürpınar'da kentsel dönüşüm sürecini sağlıklı yürütmek adına çözüm ofisini kurduk. İnsanlara bunu anlatmaya gayret ediyoruz. Üzüldüğüm bir nokta var, yerel siyaset yine durmuyor. Vatandaşlarımızın kafası karıştırılıyor. Protokol imzalamayın, size avukat desteği sağlayacağız gibi WhatsApp gruplarında ucuz WhatsApp kahramanları var. Bütün toplantılarıma davet ediyorum kendilerini. Gelin bu işe birlikte çözüm bulalım. Bu sadece benim sorumluluğum değil. Ben göçük altında vatandaşlarını aramak isteyen bir belediye başkanı olmak istemiyorum. Gelin bu çözümün bir parçası da siz olun." dedi.