KİTAPSEVERLER YAŞAM VADİSİ 2. ETAPTA BULUŞTU

26.08.2019

Beylikdüzü'nde okuma alışkanlığını geliştirmek, pekiştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kitap okuma etkinliği düzenlendi. 7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden okuma etkinliğinde, kitap okumayı seven ve okumaya önem veren vatandaşlar bir araya geldi. Masal Atölyesi, Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri ve Küçük Prens Okumaları’nın gerçekleştirildiği etkinlikte ayrıca, vatandaşların beraberinde getirdikleri kitapları istedikleri takdirde bağışlayabilecekleri Kitap Bağış Merkezi de oluşturuldu. Kitap Bağış Merkezi'ne bırakılan kitaplar Beylikdüzü Belediyesi Kütüphane Şefliği tarafından ihtiyaç sahibi okul kütüphanelerine gönderilmek üzere tasnif edilerek değerlendirilecek.


Beylikdüzü Belediyesi, ilçede okuma alışkanlığını geliştirmek, pekiştirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla önemli bir projeye imza attı. 7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden okuma etkinliğinde, kitap okumayı seven ve okumaya önem veren vatandaşlar bir araya geldi. Beylikdüzü Yaşam Vadisi 2. Etap’ta gerçekleşen etkinlikte; Durin Ajans, BeylikOff Kulübü, Beylikdüzünün Anneleri Platformu, Aydınlar Koleji, Vizyon Koleji, Beylikdüzü Basketbol İhtisas Kulübü, Beylikdüzü Belediyesi Kütüphaneleri ve Özgür Ayraçlar Kütüphane Kulübü üyeleri işbirliği ile toplu okuma etkinliği, okuma atölyeleri ve söyleşiler düzenlendi. Etkinlikte ayrıca, katılımcıların kitaplarıyla birlikte etkinlik alanına geldiği ve beraberinde getirdikleri kitapları istedikleri takdirde bağışlayabildiği “Kitap Bağış Merkezi” de oluşturuldu. Etkinlik süresince Kitap Bağış Merkezi’ne bırakılan kitaplar Beylikdüzü Belediyesi Kütüphane Şefliği tarafından ihtiyaç sahibi okul kütüphanelerine gönderilmek üzere tasnif edilerek değerlendirilecek.  


Masal Atölyesi, Anlayarak Hızlı Okuma ve Küçük Prens Okumaları İle Dop Dolu Bir Etkinlik


Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Vizyon Koleji Kurucusu Abdulkadir Özbek, Beylikdüzü Offroad  Klubü Başkanı Cihan Aydın, Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi ve Beylikdüzü Basketbol Kulübü Başkanı Fatih Keleş, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Hoşgöz ve Durin Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Peker’in günün anlam ve önemini belirten konuşmalarıyla başlayan etkinliğe vatandaşlar oldukça yoğun bir ilgi ve katılım gösterdi. Abdulkadir Özbek tarafından yetişkinlere yönelik düzenlenen “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri” üzerine gerçekleştirilen söyleşide okuduğunu anlama, hızlı okuma, hafıza teknikleri üzerine faydalı bilgiler aktarıldı. Etkinlikte ayrıca, Dünya Edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Antoine Saint Exupery’nin “Küçük Prens”isimli kitabı okumaları Beykent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşegül Kaptanoğlu yönetiminde gerçekleşti. Beylikdüzü Belediyesi Kütüphane Şefi Hilal Çuhadar ise çocuklar ile birlikte masal kitabı ve kitap okumayı sevdirmeyi amaçlayan masal atölyesi düzenledi.      


Çalık; “Türkiye'de Kitap, İhtiyaç Listesinin 235'inci Sırasında Yer Alıyor”


Toplumun dönüşebilmesi için okumanın artmasının gerekli olduğunu ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık; “İnsanın okumadan kendini geliştirmesi mümkün değil. Okuyan insan hem bilge oluyor hem de başarılı. Çünkü okumaktan, yani kendini geliştirmekten asla vazgeçmiyor. Avrupa’da yüzde 20’lerde olan kitap okuma oranı maalesef ülkemizde çok düşük; neredeyse binde bir. UNESCO’nun verilerine göre, kitap okuma oranında dünyada 86’ncı sırada olan Türkiye, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235'inci sırasında yer alıyor. Biz Beylikdüzü’nde bu tabloyu düzeltmeye kararlıyız. Her yaştan kitapseverleri buluşturduğumuz toplu kitap okuma etkinliğimiz ile okuma kültürünü ilçemize iyice yerleştirmek, özellikle de çocuklarımızın hayal ve düşünce dünyalarına katkı sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.